U skladu sa odredbama Zakonu o turizmu, Organizator ima depozit u visini od 1500,00 eura i garanciju putovanja za kategoriju licence A25 u visini od 250.000,00 eura, kojom se za slučaj A) insolventnosti Organizatora putovanja obezbeđuju: 1. troškovi nužnog smeštaja, ishrane i povratka Putnika sa putovanja u mesto polaska u zemlji i inostranstvu, 2. potraživanja uplaćenih sredstava Putnika po osnovu Ugovora o turističkom putovanju, koje Organizator putovanja nije realizovao, 3. potraživanja uplaćenih sredstava Putnika u slučaju otkaza putovanja od strane Putnika, u skladu sa Opštim uslovima putovanja, 4. potraživanja razlike između uplaćenih sredstava po osnovu Ugovora o turističkom putovanju i sredstava sniženih srazmerno neizvršenju ili nepotpunom izvršenju usluga obuhvaćenih Programom putovanja i za slučaj; B) naknade štete obezbeđuje naknada štete, koja se prouzrokuje Putniku neispunjenjem, delimičnim ispunjenjem ili neurednim ispunjenjem obaveza Organizatora putovanja, koje su određene Opštim uslovima i Programom putovanja: 1. za potraživanje uplaćenih sredstava Putnika po osnovu Ugovora o turističkom putovanju koje Organizator putovanja nije realizovao i 2. za potraživanje razlike između uplaćenih sredstava po osnovu Ugovorao turističkom putovanjui sredstava sniženih srazmerno neizvršenju ili nepotpunom izvršenju usluga obuhvaćenih Programom putovanja. Period pokrića Garancije putovanja je od datuma njenog izdavanja pa do završetka turističkog putovanja, odnosno do povratka Putnika na ugovoreno odredište. Garancija po Ugovoru o zastupanju u osiguranju od 13.11.2020. zaključenog sa ugovaračem osiguranja Akcionarsko društvo za osiguranje Globos osiguranje a.d.o Beograd, ul. Bul. Mihajla Pupina 165d, Polisa broj IN-0000008 od 20.11.2020. Garancija putovanja se aktivira bez odlaganja, odnosno u roku od 14 dana od dana nastanka osiguranog slučaja.
(Putnik svoja prava za naknadu štete ostvaruje na osnovu pravosnanţne i izvršne sudske presude, odnosno, odluke Arbitražnog suda ili drugog vansudskog rešenja potrošačkog spora, u skladu sa ovim Opštim uslovimai Opštim uslovima YUTE.
Maroko
OPŠTE INFORMACIJE
Maroko, ili zvanično Kraljevina Maroko, je severnoafrička zemlja burne istorije i intenzivnog života. Nalazi se u region Magreba, na zapadu izlazi na Atlantski okean, a na severu na Sredozemno more.Glavni grad je Rabat, a najveći grad i luka Kazablanka na Atlantskom okeanu. Živo primorje bujne vegetacije, pustinje, kao i nekoliko planinskih venaca čine geografske karakteristike ove zemlje. Maroko je zemlja prelepih gradova, islamske arhitekture, raskošnh plaža, berbera, kamila, ljubaznih ljudi, neprestanog sunca, puna jakih mirisa, začina i vrlo ukusne hrane. Turizam je druga najveća industrijska grana Maroka, posle prodaje fosfata. Takođe, Maroko je najveći svetski proizvođač arganovog ulja.
Površina: 446.550 km2
Broj stanovnika: 33, 28 miliona stanovnika
Glavni grad: Rabat (1, 2 miliona stanovnika)
Zvanični jezici: arapski i berberski
Državno uređenje: Kraljevina Maroko, nezavisnost od Francuske stekla 1956. godine
Vremenska zona: UTC 0
USLOVI ULASKA U MAROKO
Za ulazak u Maroko potrebno je:
- potvrda o kompletnoj vakcinaciji (treća doza treba da se primi 4 meseca nakon druge doze. Za one kojima se vakcinalna šema sastoji od jedne doze, dodatna, druga doza je predviđena, takođe, nakon 4 meseca od prve. Za one koji nisu primili drugu/treću dozu, a u međuvremenu su oboleli od korona virusa, dodatna doza – buster se može primiti nakon 28 dana od dana obolevanja);
- PCR test ne stariji od 48 sati,
- Prilikom ulaska u avion/na brod, putnici moraju da imaju popunjenu „zdravstvenu knjižicu“ (fiche sanitaire), a koja se, takođe, distribuira u avionu ili na brodu (naročito se skreće pažnja da se napiše tačna adresa tokom boravka u Maroku, kao i 2 broja telefona na koja će putnik biti dostupan, ukoliko je potrebno kontaktirati ga tokom prvih 10 dana boravka u Maroku).
Po dolasku u Maroko, predviđeno je da se putnicima radi brzi antigenski test, ali se ne isključuje mogućnost i nasumičnog PCR testiranja. Isto tako, postoji mogućnost i sprovođenja dodatnog testa u hotelu ili smeštajnoj jedinici gde se nalaze turisti, 48 sati nakon ulaska na teritoriju. Deci mlađoj od 6 godina, nisu potrebni nikakvi uslovi za ulazak u Maroko, dok deca od 6 do 18 godina treba da imaju negativan PCR test, a predviđeno je i da im se radi brzi antigenski test, po dolasku u Maroko.Ove mere se primenjuju na sve putnike, iz svih zemalja.Mere za izlazak iz Maroka su, za odrasle, iste kao i za ulazak u Maroko (potpuna vakcinacija i negativan PCR test), dok za decu do 12 godina, nema nikakvih uslova za napuštanje teritorije Maroka, a deca od 12 do 18 godina treba da prilože potvrdu o potpunoj vakcinaciji.
VIZE
Za državljane Republike Srbije neophodna je viza za posetu i boravak u Kraljevini Maroko i vadi se u Ambasadi Maroka u Beogradu. Dokumentacija koja je potrebna za viziranje:
- važeći pasoš (minimum 6 meseci trajanja i 2 prazne strane),
- 1 fotografija (3.5 x 4.5cm sa belom pozadinom),
- zaposleni - potvrda o zaposlenju (na engleskom jeziku),
- izvod iz banke o stanju na računu (na engleskom jeziku),
- studenti ili đaci - potvrda sa fakulteta ili iz škole + potvrda o izdržavanju overena kod notara,
- nezaposleni - potvrda sa biroa i izveštaj sa tekućeg ili dinarskog računa iz banke da imate dovoljno sredstava na računu za izdržavanje tokom putovanja (minimum 100 evra po danu boravka u Maroku),
- penzioneri - poslednji penzioni ček,
- rezervacija smeštaja (obezbeđuje agencija),
- rezervacija avio karte (obezbeđuje agencija),
- popunjen formular za vizu (na engleskom jeziku).
*Cena vize za Maroko sa jednim ulaskom je 2460 rsd + 500 rsd usluga viziranja.*
**Viza se radi mesec dana pred put, kada dobijate sve informacije od strane agencije.**
KLIMA
U priobalnom delu Maroka je klima tipična mediteranska, sa bujnom vegetacijom,vrućim i suvim letima i blagim, vlažnim zimama, dok je u unutrašnjosti klima umereno kontinentalna, sa sušnim letima i oštrim zimama. U letnjim mesecima temperature znaju da budu visoke, kao i vlažnost vazduha (do 45 stepeni). Takođe, povremeno se dešava nagla promena vremenskih prilika i kratkotrajne padavine. Severozapadni deo zemlje ima suva i topla leta sa srednjom avgustovskom temperaturom od 23 °C. Zime su blage (januar 12 °C) i kišne, gde se količina padavina idući prema jugu smanjuje. U unutrašnjosti opada blagi uticaj mora, tako da u centralnim delovima vlada kontinentalna klima, sa letnjim temperaturama od 29 °C do 45 °C, a zimi se spuštaju do 0 °C. Padavine su ispod 250 mm. Zapadni planinski obronci prime i više od 1.000 mm godišnje, a iznad 1.000 m nadmorske visine u zimskim mesecima pada i sneg. Na jugu Maroka, klima je pustinjska, u području pustinje Sahara. Padavine su neravnomerne i retko dostignu 200 mm godišnje, pa se zemljoradnja zadržava u području oaza. Tokom letnjih meseci duva široko, topli vetar pun pustinjskog peska iz Sahare.
NAJBOLJE VREME ZA POSETU MAROKU
Najbolje vreme za posetu Maroku je u proleće – od marta do maja ili u jesen- od septembra do kraja oktobra. Vreme je toplo, ali prijatno, za raliku od leta koja su vrela. Primorski regioni se mogu posetiti tokom cele godine.Sva četri godišnja doba postoje, kao i kod nas. Planine Visokog Atlasa takođe se mogu posetiti tokom cele godine, iako zimi postaje hladno. Leto je možda još uvek malo vruće da biste se upustili u bilo kakve duge šetnje, ali ako vam vrućina ne smeta onda su uslovi dobri u bilo koje vreme između aprila i oktobra. Izvan ovih meseci, na vrhovima ima snega, što planinarenje čini opasnijim, ali stvara spektakularne panorame. Kišna sezona traje od novembra do marta, sa prosečnom godišnjom količinom padavina od 1.200 mm, ali i tokom tog perioda godine temperature retko padaju ispod 20°C, izuzev na planinama gde se javljaju snežne padavine i temperature mogu pasti do 0°C. Jug je mnogo suvlji i prima oko 100 mm padavina u proseku svake godine.
Zima u Maroku
NOVEMBAR/ DECEMBAR/ JANUAR/ FEBRUAR
Poslednji meseci u godini novembar i decembar su odličani za istraživanje carskih gradova Maroka. Sunčani, ali hladniji dani pružaju ugodnu klimu za otkrivanje živopisnih prizora i zvukova Marakeša i Fesa. Ne treba propustiti ni druge regionalne centre, kao što su primorski grad Esauira i planine Visokog Atlasa, ali će obalni vetrovi i potencijalni sneg u planinama prirodno doneti hladnije vreme; posebno uveče. Jedna stvar koju treba imati na umu kada razmišljate o putovanju tokom zimskih meseci je da nemaju svi - posebno ne oni na severu zemlje - adekvatno grejanje, pa je preporučljivo poneti tople slojeve odeće. Tokom januara temperature su obično prijatnih 20°C, dok se uveče mogu spustiti i do 8°C pa ponesite nešto topliju odeću za noć. Prosečna temperature mora je oko 18°C, a možete očekivati insolaciju u proseku od sedam sati dnevno. Odlično vreme za posetu ako više volite da putujete daleko od gužve, što vam omogućava da vidite kako Marokanci žive u svom svakodnevnom životu autentičnije nego tokom toplijih meseci kada ima više turista. Uglavnom je sunčano i blago, ali postoji šansa za kišu, a na planinama sneg. Pustinja je sada savršena za posetu, ali noću postaje veoma hladno. Februar, sa svojih prijatnih 20°C je idealan da snežnu zimu kod nas zamenite odlaskom na plažu i uživate u suncu i insolaciji u trajanju od 8h dnevno. Takođe nije puno toplo pa možete uživati u obilascima gradova, ispijanju čaja od nane i druženju sa lokalcima.
Proleće u Maroku
MART/ APRIL/ MAJ
Vreme u martu je slično početku proleća u bilo kojoj zemlji. Temperature su uglavnom između 10°C i 21°C u zavisnosti od regiona, iako može postati hladnije. Sneg i kiša postaju retki u ovo doba godine, ali bi bilo najbolje spakovati odeću za sve vremenske prilike jer vreme može biti promenljivo. April i maj su popularni period za posetu zbog povoljnih prolećnih temperatura između 15°C i 35°C, koje su zastupljene od planine Atlas do pustinje Sahare. Vreme je prijatno za sunčanje u kupaćim kostimima na plažama, kao i za lagodan obilazak gradova jer još nema velikih vrućina kao tokom leta. UV zračenje je pojačano pa ponesite dosta kreme sa zaštitnim faktorom.
Leto u Maroku
JUN/JUL/AVGUST
Jun je jedan od toplijih meseci u Maroku. Ako tražite mir i tišinu, Maroko je sjajno posetiti u junu jer je turizam relativno nizak u poređenju sa nekim drugim mesecima. Ovo je poslednji mesec za posetu pustinjskom regionu pre nego što dođe do priliva insekata i zmija u julu i avgustu, kao i često nepodnošljive vrućine. Prosečne temperature vazduha su 28°C, a mora prijatnih 20°C. Jul i avgust su najtopliji meseci u Maroku, tako da nisu idealni meseci za posetu; međutim, ne treba ih isključiti. Poklapanje sa školskim raspustom čini ovo popularnim vremenom za porodice; kao takvi, mnogi hoteli se rezervišu unapred, posebno oni sa bazenima. Dnevne temperature mogu dostići do 40°C, tako da je istraživanje i razgledanje najbolje obavljati ujutru ili uveče, što je dobro vreme za kombinovanje aktivnosti i opuštanja. Ovo je takođe odlično vreme za posetu atlantskoj obali, koja u drugim periodima godine može biti hladna za kupanje zbog morskih struja. Bez obzira da li tražite vodene sportove ili ukusnu morsku hranu, Esauira je letnji vrhunac. Planine Atlas su hladnije od gradova, iako su i dalje veoma vruće. Iako leto nije idealno ako želite da se bavite ozbiljnim trekingom, odlično je za kratke jutarnje šetnje i ležanje pored bazena sa panoramskim pogledom na planine.
Jesen u Maroku
SEPTEMBAR/ OKTOBAR
Rashlađujući se nakon vrelih letnjih meseci, septembar je idealno vreme za posetu Maroku jer možete da uživate u prijatnom toplom vremenu i čistom plavom nebu koje zemlja nudi dok ulazi u jesen. Plaže nisu toliko pune od lokalnih turista, gradovi su prijatni za posetu sa blagim povetarcem i istraživanje pustinje ponovo postaje prijatno. Prosečne temperature vazduha su 29°C, a temperature mora oko 21°C što je idealno za kupanje i opuštanje na plaži. Oktobar je jedan od najboljih meseci za posetu Maroku, jer su temperature hladnije i ugodnije za razgledanje sa prijatnih 25°C. Ovo je odličan mesec za planinarenje i posetu atlantskoj obali, sa temperaturom koja pada u novembru, a Esauira postaje veoma vetrovita. Kao takav, oktobar je mesec koji se brzo rezerviše, a putovanja za ovo doba godine treba organizovati mnogo unapred.
HRANA I PIĆE
Marokanska kuihinja je veoma raznovrsna i sadrži jela iz Evrope i sa Mediterana, kao njihovih berberskih korena. Jedno od najpopularnijih marokanskih jela je kus kus i taginu. Tradicionalna ishrana obuhvata i piletinu, jagnjetinu i govedinu na više načina, hleb, salate, i jela koja su karakteriistična za Bliski Istok i islamske zemlje Severne Afrike. Marokanci u svojim obrocima koriste jako mnogo povrća, pa su tako i njihova tradicionalna jela (kuskus i tažin) na bazi mesa, ali sa velikom količinom povrća. Obavezno probajte tradicionalni marokanski čaj od nane i kafu. Alkohol je vrlo redak u javnoj upotrebi u Maroku i zaista je retko gde može da se nađe. U marketima se prodaje samo bezalkoholno pivo. U Maroku koristite isključivo flaširanu vodu! Voće perite flaširanom vodom ili oljuštite. Cene hrane i pića su pristupačne. Prosečna cena obroka iznosi od 5-10 evra.
ZDRAVLJE
Za ulazak na teritoriju Maroka zakonski nije potrebno da primate vakcine, ali se svakako konsultujte sa svojim lekarom. Preporučuje se konzumiranje flaširane vode. Od lekova sa sobom poneti lekove za redovnu terapiju ako je imate, probiotike za stomačne probleme, lekove za snižavanje temperature, protiv bolova, odnosno lekove koje generalno nosite sa sobom na putovanje. Neophodno je da sa sobom ponesete i kremu za sučanje.
OSIGURANJE
Osiguranje nije obavezno, ali je preporučljivo. Možete ga uzeti u bilo kojoj osiguravajućoj kući ili kod nas u agenciji do 5 dana pred put - UNIQA osiguranje, za cenu/osiguranu sumu/broj dana, pozovite agenciju.
SIGURNOST I BEZBEDNOST
Gradovi i mesta koja se obilaze na turi su bezbedna, ali svakako savetujemo da budete oprezni i pažljivi kada su u pitanju vaše lične stvari (kao i u bilo kom evropskom ili nekom drugom gradu). U sukovima kao i na glavnom trgu Džema el fna u Marakešu stvaraju se velike gužve. Iako postoji policijska stanica na glavnom trgu i veliki broj policajaca u civilu na terenu, povremeno se dešavaju sitne krađe. Sve vrednosti čuvajte u sefu hotela. Nije preporučljivo da žene šetaju same, a u večernjim i noćnim satima savetujemo da se ne odvajate od grupe. Nemojte ići u delove gradova koje vam vodič napomene kao nesigurne. Izbegavati konzumiranje alkohola na javnim mestima, a pogotovo za vreme verskog praznika Ramazana. Droga je ilegalna pojava, i kao takva kažnjiva zakonom i zatvorom. Pasoš, platne kartice i ostale vredne stvari ostavite u sobi. Ako smatrate da vam je pasoš ipak neophodan, imajte uvek sa sobom njegovu kopiju (štampanu, ili na mejlu). Prodavci takođe mogu biti navalentni u želji da pazarite nešto od njih te vas ponuditi čajem, a zatim u znak gostoprimstva od strane njih, očekivati zauzvrat da nešto kupite. Cenu taksija utvrdite pre nego što uđete u vozilo, jer će u suprotnom ona biti višestruko viša kada stignete na destinaciju. Još je bolje da zahtevate da vozač na papiru napiše cifru, jer posle neće moći da tvrdi da se niste dobro razumeli.
ODEĆA
Suknje iznad kolena, šortsevi, majice sa dubokim dekolteom ili slična garderoba se smatra neprimerenom i zbog toga postoji mogućnost neprimerenih komentara lokalnog stanovništva, te ovakav izbor garderobe treba izbegavati. Dakle, birajte garderobu u skladu sa vremenskim prilikama i periodom godine u kome se putuje. Obavezno ponesite i neku garderobu dužih rukava otpornih na kišu, jer se u Maroku povremeno događaju kratkotrajne padavine. Ponesite i udobniju obuću za istraživanje gradova. Takođe, savetuje se nošenje šešira ili kačketa, usled mogućih velikih vrućina. Preporučuje se pristojno ponašanje i poštovanje religijskih objekata. Da biste izbegli neprijatne situacije na ulici, u zemlji u kojoj su krađe uobičajena pojava, nemojte nositi nikakav nakit. Čak i ako vas na ulici ne opljačkaju, prodavci će vas zbog nakita smatrati bogatim i više će se truditi da vas nasamare.
NOVAC
Nacionalna valuta je marokanski dirham (MAD ili DHS): 1€ = 11 MAD; 1$ = 9 MAD. Za potrošnju u Maroku poželjno je imati lokalnu valutu, mada na mnogim mestima možete platiti i u evrima. U Maroku se neguje tradicija cenkanja, naročito kada se radi o kupovini suvenira i vožnju taksijem. Sistem bankomata i platnih kartica postoji u Maroku, mada na mnogim mestima ne funkcioniše plaćanje platnim karticama, zato je preporučljivo nositi sa sobom gotovinu.
INTERNET, KOMUNIKACIJA I STRUJA
Mreže iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine imaju ugovor sa lokalnim operaterima, tako da roming u Maroku funkcioniše. Internet u Maroku je široko rasprostranjen, ali postoje i restorani, kafići i druga mesta gde nema WiFi-ja. Lokalni brojevi mogu se kupiti u svakoj većoj prodavnici električne opreme ili trafici. Dešava se ponekad da promoteri Maroctelekoma dele besplatno kartice na glavnom trgu ili aerodromu. Što se tiče električne energije, napon je isti kao kod nas, i nisu potrebi adapteri za utičnice.
RELIGIJA
Religija u Maroku obuhvata niz religijskih skupina, ali 99% populacije Maroka su muslimani. Islam je većinska i Ustavom državna religija u Maroku. Velika većina muslimana su suniti, kojima pripadaju Arapi i Berberi. Druga najveća religija u zemlji je hrišćanstvo, koja je bila prisutna pre dolaska islama. Marokanski Ustav prihvata slobodu veroispovesti, a priznaje jedino islam kao državnu religiju.
JEZIK
Maroko ima dva službena jezika - arapski i berberski. Berber je dijalekt u Severnoj Africi koji ima afro-azijske korene. Francuski govori trećina stanovništva i obavezan je jezik u školama. Marokanci se s neverovatnom lakoćom prebacuju s jednog jezika na drugi što je posledica miksa kultura - berberske, arapske, francuske i španske. Iako je arapski službeni jezik, čućete marokanski dijalekt Darija, koji se govori na ulici. Francuski se široko govori u svim gradovima, dok se španski jezik još uvek govori u Tangeru. Postoje i tri glavna dijalekta na kojima govori berberska većina u zemlji: Tashelhit, Tamazight i Tarifit. U glavnim turističkim centrima moći ćete da prođete sa engleskim jezikom, iako "Šukran" ili “La Šukran” (“Hvala” i"Ne, hvala" na arapskom jeziku) mogu poslužiti.
SUVENIRI
Od suvenira preporučujemo tradicionalnu rukotvorine od drveta, islamsku keramiku, minijature, začine, čajeve, kafu, pistaće, marame i ešarpe, kao i figurice i magnete sa raznim marokanskim simbolima. Cene suvenira su jako povoljne, a bakšiš i cenjkanje su deo tradicije, naročito na tezgama u medinama i posebno u Fesu.