Priča o ostrvskom raju još pri samom pomenu reči Zanzibar deluje vrlo egzotično. Zanzibar je legendarni arhipelag u indijskom okeanu, koji se sastoji se od ostrva Unguja, Pemba i nekoliko manjih ostrva. Nalazi se na oko 40km od obale Tanzanije, čiji je sastavni deo (poluautonomna oblast) i 6° južno od ekvatora, u istočnoj Africi. Glavni grad je Zanzibar i nalazi se na zapadnom delu ostrva Unuguja uz drevni Stone Town, najvažnijom istorijskom znamenitošću na ostrvu, koja je pod zaštitom UNESCA.
Ime Zanzibar je arapskog porekla i znači u prevodu Obala crnih ljudi jer, kako se smatra, Zanzibar su pre 4.000 godina naselili Bantu crnci.
Nezamislive različitosti afričkog tla menjaju poglede na svet: šume prepune retkih vrsta biljnog i životinjskog sveta, siromašna sela puna života lokalnog stanovništva koji će mališanima biti pravi doživljaj i lekcija koju će zauvek zapamtiti. Kao da smo vremenskom kapsulom došli u prošlost, na tlo koje je često bilo na udaru osvajača, kome je istorija utisnula stotine godina trgovine začinima- muskantnog oraščića, cimeta i šafrana, a monsunski vetrovi mu dovodili mnoge putujuće trgovce iz daleke Evrope, Bliskog Istoka i Kine, svako doprinevši oblikovanju kulturnih ukusa ostrva. Zaboravite na sve što ste čuli i mislili da znate o Zanzibaru i Africi i dozvolite Vašoj porodici luksuz da ih samo čulima upoznate! Budite deo drugačijeg sveta u kojem je Hakuna Matata jedini životni moto i uz najveće hedonističke užitke koje pruža Ostrvo začina razbijte svakodnevnu rutinu jer misteriozni Zanzibar nudi nezaboravno iskustvo...
..
..
..
..AVIO PREVOZ..
..
..
....
Zanzibar Kendwa
5. januar 2025. - 16. januar 2025.
12 dana - 9 noći
Pripremili smo za vas aranžman koji uključuje boravak u hotelu Sunset Kendwa koji se nalazi na najlepšoj plaži ostrva – Kendwi. Ovde su smešteni svi naši putnici, a takođe ćete biti u prilici da se sami uverite zašto i ostale grupe turista iz Srbije, koje nisu na njoj smeštene, posećuju Kendvu u velikom broju.
Obilasci uključeni u cenu aranžmana:
◾ Farma začina
◾ Pađe
◾ Poseta osnovnoj školi
◾ Village tour
◾ Plaža Nungwi
◾ Sunset cruise
◾ Masaai show
◾ Restoran the Rock
◾ Starfish
◾ Kae funk Beach bar
Ovo će biti naša baza iz koje ćemo ići na izlete po čitavom ostrvu. Hotel poseduje restoran lokalne kuhinje, u kome morate probati neke od zanzibarskih specijaliteta, kao i teren za odbojku na pesku, beach bar i bazen u kojem ćete dočekati neke od najlepših zalazaka sunca. Ono što ovu plažu izdvaja od ostalih jeste nepostojanje izražene plime i oseke, te je kupanje i uživanje u tirkiznim vodama Indijskog okeana moguće tokom čitavog dana.
Kendwa je jedna od najpopularnijih destinacija za posetu ovog afričkog dragulja, poznata po mekanom belom pesku, kristalno plavom okeanu i živopisnom morskom svetu. Ovaj aranžman nudi spokojan beg gde se možete opustiti, uživati na sunčanoj plaži i uroniti u bogatu lokalnu kulturu. Kendva nudi raznovrsne vodene aktivnosti za posetioce, uključujući ronjenje, snorkling, vožnju kajakom, vožnju džet skijem i mnoge druge. Ovo je idealno mesto za istraživanje bogatog podvodnog sveta Zanzibara.
Savršeni spoj luksuza, koji pruža smeštaj u hotelu na plaži, prirodnih lepota i lokalnog načina života Zanzibara. Pripremite se za lutanje ulicama Stone Town-a , šoping na lokalnim tezgama, smejanje i druženje sa lokalcima i najboljim lokalnim vodičima, ali pre svega na uživanje na plažama na severu ostrva gde nema čuvenog fenomena povlačenja okeana usled plime i oseke.
Kendwa je rajski kutak na Zanzibaru koji nudi prelepe plaže, raznovrsne aktivnosti, živahni noćni život i magične zalaska sunca. Ovo je destinacija koja će zadovoljiti sve ukuse i pružiti nezaboravan odmor na ovom tropskom ostrvu.
*Doplata za polupansion je 25€ po danu, po osobi.
*Doplata za beach bungalow rooms 100€ po osobi.
PROGRAM PUTOVANJA:
Dan 1: Okupljanje grupe i polazak
Okupljanje grupe na aerodromu „Nikola Tesla“ dva sata pre leta. Let iz Beograda u 09.20h/14.35h (TK 1082/ TK 1080) sa presedanjem u Istanbulu. Dolazak u Istanbul u 12.05/18.25h po lokalnom vremenu. Let za Zanzibar u 20.30h (TK 0615). Dolazak na Zanzibar u 04.10h.
Prevoz
Avio-karta sa svim taksama na relaciji Beograd – Zanzibar, u ekonomskoj klasi sa presedanjem sa 30 kg čekiranog i 7 kg ručnog prtljaga Transfer na relaciji aerodrom - smeštaj
Mesto
Beograd, Istanbul
Dan 2: Dolazak na Zanzibar
Transfer do smeštaja u Kendwi i uživanje u ovom neverovatnom mestu do popodnevnog ulaska u sobe. Zanzibar – ostrvo začina i misterije. Iako je danas deo Tanzanije, Zanzibar je uvek bio svet za sebe. Kroz istoriju, Zanzibar je prelazio u vlast Persijanaca, Portugalaca i Arapa, upijajući na neverovatan način aspekte svih ovih kultura.
Smeštaj
Sunset Kendwa - Standard soba (1 noć)
Mesto
Kendva (Kendwa)
Dan 3: Fakultativni izlet - Stone Town, Prison Island i Nakupenda
Pre podne krećemo na fakultativni izlet – obilazak Stoun Tauna i istraživanje najzanimljivijih atrakcija – kuća u kojoj je živeo Fredi Merkjuri (Freddie Mercury), male i živahne ulice i trgovi, Stara tvrđava, Palata čuda, muzeji, lokalna pijaca, zvuci, boje i mirisi Afrike! Ime Stoun Taun na svahiliju znači „Stari grad”. Grad se nalazi na UNESCO-voj listi Svetske baštine od 2000. godine. Zatim idemo do Prizn Ajlenda (Prison Island) iliti Ostrva zatvor, koji se nalazi severno od Stoun Tauna, a dobio je ime po mestu gde su se nekada držali zarobljenici i robovi. Danas je to mirno mesto gde ćemo uživati u kupanju i druženju sa džinovskim kornjačama koje su prenete na ovo mesto u 19. veku sa Sejšela. Neke od kornjača stare su preko 100 godina, a mi ćemo imati prilike da ih hranimo i mazimo. Dan završavamo posetom Nakupenda plaži, koja zapravo predstavlja peščani sprud u sred okeana. Uživamo na vrućem pesku i plivamo u tirkiznoj vodi tanzanijske obale. Povratak u smeštaj.
Smeštaj
Sunset Kendwa - Standard soba (1 noć)
Mesto
Kendva (Kendwa)
Hrana
Kontinentalni doručak × 1
Fakultativni izleti
Stone town, Prison Island, Nakupenda
Dan 4: Obilazak Farme začina i Pađea
Krećemo u obilazak Spice farme i Pađea. Na farmi ćemo uživati u mirisima i ukusima po kojima je ovo ostrvo čuveno – vanila, šafran, karanfilić, cimet. Posle obilaska Spice farme odlazimo u Pađe (Paje), koje je jedno od najpoznatijih mesta u svetu za kajtsurf (kite surf). Druženje uz koktele, neverovatnu hranu, sunčanje, ljuljanje u ležaljkama, a imaćemo priliku i da vidimo delfine u njihovom prirodnom staništu. Povratak u smeštaj.
Smeštaj
Sunset Kendwa - Standard soba (1 noć)
Mesto
Kendva (Kendwa)
Hrana
Kontinentalni doručak × 1
Dan 5: Fakultativni izlet - Blue safari
Fakultativni izlet Blue safari – posećujemo najlepše plaže ostrva i idemo na ronjenje. Imaćemo prilike da se vozimo tradicionalnim zanzibarskim jedrilicama koje su sasvim posebne i karakteristične za ovaj deo sveta. Obilazimo peščane sprudove koji se gube pod naletom najlepšeg tirkiznog mora – igranje sa plimom i osekom. Uživanje u ukusima Zanzibara – jastozi, morski plodovi, kokos, mango i drugo tropsko voće. Povratak u smeštaj.
Smeštaj
Sunset Kendwa - Standard soba (1 noć)
Mesto
Kendva (Kendwa)
Hrana
Kontinentalni doručak × 1
Fakultativni izleti
Blue safari
Dan 6: The Rock, Star fish i Kae funk
The Rock, Star fish i Kae funk. Relaksirajući dan, stvoren za potpuno uživanje u okeanu, koktelima i zanzibarskoj hrani. Dan započinjemo plivanjem u Plavoj laguni (Blue lagoon) dok nam društvo prave različite vrste riba i morskih zvezda. Nastavljamo do svetski poznatog, a ujedno i najpoznatijeg restorana na Zanzibaru – The Rock. Stara ribarska stena od 2010. godine predstavlja nezaobilazno mesto na koje dolaze svi posetioci Zanzibara. Najlepša chill zona zapadnog dela Mićamija (Michamwi). Nakon ručka i nezaobilaznog fotografisanja na „Steni” nastavljamo ka jednom od mnogih zanzibarskih beach barova – Kae funka. Čitavo popodne uživamo u kupanju i ispijanju dobro poznatih zanzibarskih koktela na samoj obali dok posmatramo interesantan plesački show. Uz zvukove afričke muzike željno iščekujemo zalazak sunca, koji je posebno lep na zanzibarskoj obali.
Povratak u smeštaj.
Smeštaj
Sunset Kendwa - Standard soba (1 noć)
Mesto
Kendva (Kendwa)
Hrana
Kontinentalni doručak × 1
Dan 7: Obilasci - Poseta osnovnoj školi i Village tura
Dan koji ćemo iskoristiti za posetu osnovnoj školi i village turu. Upoznaćemo se sa načinom života lokalnog stanovništva i kako funkcioniše obrazovni sistem na Zanzibaru. Ostatak dana koristimo za slobodne aktivnosti i uživanje na plaži. Povratak u smeštaj.
Smeštaj
Sunset Kendwa - Standard soba (1 noć)
Mesto
Kendva (Kendwa)
Hrana
Kontinentalni doručak × 1
Dan 8: Fakultativni izlet - Mnemba i Masai pleme
Fakultativni izlet – Mnemba i Maasai pleme. Obilazimo ostrvo Mnemba, gde možemo uživati u kristalno čistom Indijskom okeanu. Spremite se za ronjenje i istraživanje podvodnog sveta, gde se nalaze razne vrste riba, kornjača, delfina... U povratku, nakon Mnembe, posećujemo Masai pleme, gde ćemo imati prilike da se upoznamo sa kulturom i običajima ovog naroda. Povratak u smeštaj.
Smeštaj
Sunset Kendwa - Standard soba (1 noć)
Mesto
Kendva (Kendwa)
Hrana
Kontinentalni doručak × 1
Fakultativni izleti
Ostrvo Mnemba i Maasai pleme
Dan 9: Fakultativni izlet - Safari u NP Mikumi
Za one koji su za avanturu možemo ponuditi opciju fakultativnog izleta na Safari u nacionalni park Mikumi, na kopnenom delu Tanzanije. Mikumi je četvrti po veličini nacionalni park u Tanzaniji. Udaljen je 300 km od Dar es Salama, najvećeg lučkog grada Tanzanije. Ovaj nacionalni park je prirodno stanište žirafa, zebri, slonova, gnuova, leoparda, nilskih konja, hijena, krokodila i lavova. Za one koji ipak nisu avanturističkog duha ostavljamo slobodno vreme za uživanje na najlepšim plažama ovog ostrva.
Smeštaj
Sunset Kendwa - Standard soba (1 noć)
Mesto
Kendva (Kendwa)
Hrana
Kontinentalni doručak × 1
Fakultativni izleti
Jednodnevni izlet do NP Mikumi - avio
Dan 10: Plaža Nungwi i Sunset cruise
U prepodnevnim časovima imamo besplatan izlet na plažu Nungwi, gde ćemo imati nekoliko sati slobodnog vremena. Nakon toga idemo na izletSunset cruise, gde ćemo imati priliku da uživamo dvočasovnoj plovidbi uz muziku.
Smeštaj
Sunset Kendwa - Standard soba (1 noć)
Mesto
Nungvi (Nungwi)
Hrana
Kontinentalni doručak × 1
Dan 11: Slobodan dan
Slobodan dan za uživanje u belim plažama, kupovinu suvenira, ispijanje koktela uz zalazak sunca i opraštanje od ovog divnog ostrva.
Prevoz
Transfer od smeštaja do aerodroma
Mesto
Kendva (Kendwa)
Hrana
Kontinentalni doručak × 1
Dan 12: Kraj putovanja
Napuštanje smeštaja i transfer do aerodroma. Let sa Zanzibara u 04.20h (TK 0616) sa presedanjem u Istanbulu. Dolazak u Istanbul u 12.25h po lokalnom vremenu. Konekcija na let. Let za Beograd u 14.00/19.45h (TK 1079/TK 1083). Dolazak u Beograd u 14.45/19.30h. Kraj putovanja.
Prevoz
Transfer od smeštaja do aerodroma
Avio-kartu sa svim taksama na relaciji Zanzibar–Beograd, u ekonomskoj klasi sa presedanjem sa 30 kg čekiranog i 7 kg ručnog prtljaga
Mesto
Istanbul, Beograd
Regularna cena 1.799,00 eur |
Nije uključeno:
*Međunarodno zdravstveno osiguranje (može se uzeti u agenciji) Individualne troškove nastale za vreme trajanja aranžmana
*Fakultativne izlete i ulaznice za kulturno istorijske spomenike Viza za Tanzaniju (50 USD), na granici
*Boravišna taksa u iznosu od 2-5 USD po osobi, po noći (plaća se na licu mesta u smeštaju) Lokalno osiguranje za Zanzibar 44$
Prilikom prijave plaća se avans u iznosu od 200€ u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan uplate, a ostatak sume plaća se u agenciji u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan uplate, najkasnije 6 nedelja pred put.
Fakultativni izleti
Stone town, Prison Island, Nakupenda
Cena: 60,00 USD
Izlet na kojem osećamo i dišemo istoriju i srž Zanzibara. Otkako su se Portugalci prvi put usidrili na obali Stoun Tauna, on je bio i ostao centar svih zbivanja na ovom neobičnom ostrvu. Nakon Portugalaca došli su Omanci, pa Britanci i svi su oni, pa i mnogi drugi, ostavili svoj pečat u ovom gradu, koji i dan-danas predstavlja neverovatnu mešavinu raznih kultura iz celog sveta sa autentičnom afričkom osnovom. Sva ta raskoš boja, građevina i mnogih različitih utisaka osvaja nas pri prvom susretu sa gradom koji se od 2000. godine nalazi na UNESCO-voj listi Svetske baštine. Na izlet polazimo u jutarnjim časovima. Posetićemo Staru tvrđavu koja se zove i Portugalska tvrđava, jer su njene temelje udarili Portugalci. Posle su je nadogradili omanski Arapi i sve to vreme bila je glavni odbrambeni garnizon ostrva. Poslednjih nekoliko godina služi kao mesto održavanja raznih kulturnih
manifestacija, od kojih je najbitniji ZIFF (Zanzibarski međunarodni film festival). Odmah do tvrđave se nalazi i Kuća čuda, jedan od glavnih simbola Zanzibara, nekadašnja ceremonijalna palata trećeg sultana Zanzibara, sulatana Baragaša, koja je prva u istočnoj Africi imala struju, vodovod i električni lift. Imaćemo priliku da vidimo i palatu poslednjeg sultana Zanzibara, anglikansku crkvu, izgrađenu na mestu poslednje pijace robljem u svetu. Obići ćemo i Daradžani pijacu, kako bismo iz prve ruke videli kako afrički haos savršeno fukncioniše. Svratićemo do nezaobilazne znamenitosti – kuće frontmena grupe Queen, Fredija Merkjurija, koja je danas hotel. Šetaćemo uskim uličicama punim nasmejane dečice i divićemo se raskošnoj rasnovrsnosti famoznih zanzibarskih vrata, koja su oduvek bila statusni simbol vlasnika domaćinstva. Posle zavodljivog Stone Towna zaputićemo se brodićem ka obližnjem Prizn Ajlendu. Ovo čarobno ostrvo je, nakon zvaničnog ukidanja ropstva 1873. godine, neko vreme bilo mesto odvijanja ilegalne trgovine robljem (dokazi toga se i dan-danas nalaze u okviru kompleksa u vidu alki za lance). Kada je i tome došao kraj, Britanci su preuredili celo ostrvo s namerom da ga učine zatvorom, ali ono nikada nije služilo toj svrsi. Danas je Prizn Ajlend rezervat za kopnene Aldabra kornjače, koje je britanski guverner Sejšela poslao na Zanzibar kao poklon 1919. godine. Tada ih je bilo 4, a danas ih je preko stotinu na ostrvu. Sve su izuzetno raspoložene za druženje sa posetiocima. Nakon druženja sa kornjačama, obići ćemo ruševine zatvora i uživati u egzotičnosti ovog magičnog ostrva. Dan završavamo posetom Nakupenda plaži, koja zapravo predstavlja peščani sprud u sred okeana. Uživamo na vrućem pesku i plivamo u tirkiznoj vodi tanzanijske obale, posle čega se u popodnevnim časovima vraćamo u smeštaj. Cena izleta uključuje: lokalnog vodiča na engleskom jeziku, organizovani prevoz po predviđenom itineraru, usluge predstvanika naše agencije.
Blue safari
Cena: 60,00 USD
Reč ,,safari’’ na svahili jeziku znači putovanje, a u ostatku sveta je reč koja simboliše putovanje za koje se živi. Na izletu Blue safari idemo u avanturu po beskrajnom plavetnilu zanzibarskih plaža i sprudovima poznatim po kristalno belom sitnom pesku. Iznad nas je plavo nebo prošarano putujućim oblacima, a pod nama Indijski okean u svoj svojoj veličanstvenosti. Plovimo tradicionalnim „dhow” čamcima kojima Zanzibarci plove već stotinama godina i uživamo u blistavoj tirkiznoj vodi, tropskom suncu, egzotičnom voću i čarobnim obalama ostrvaca zanzibarskog arhipelaga. Nakon kraće vožnje čamcem stižemo do naše luke, ukrcavamo se na čamac i krećemo. Već nakon par trenutaka svi nalazimo svoj zen na čamcu i uronjamo u mir i tihi hedonizam „hakuna matata” života. Ubrzo stižemo do peščanog nasipa, koji prilikom plime postaje pusto ostrvce, sa svih strana okruženo vodom, idealno za sunčanje i kupanje u čarobnoj plavoj vodi koja nas sve mami. Usput nam nasmejani lokalci, koji nas prate na ovom putovanju, služe tropsko voće kao osveženje i pripremu za ručak koji nas očekuje. Nakon kupanja i uživanja na plaži vraćamo se na naš čamac i u blizini širimo naše istraživanje na podvnodni svet. Vreme je za snorkling! Raznobojne tropske ribice, poput Nema, i čudnovati korali čine ovaj deo našeg izleta posebnim. Nakon snorklinga, vozimo se čamcem do najvećeg ostrva koje ćemo posetiti tokom ovog dana – Kvale (Kwale), koje je dom jednom od neobičnijih i najstarijih baobab stabala Zanzibara. Na ostrvu Kvale uživamo u lokalnom ručku koji se sastoji od raznovrsnih morskih plodova, pirinča i pomfrita. Posle ručka krećemo u obilazak dve lagune. Prva je sa druge strane ostrva Kvale, a druga se nalazi na dvadesetak minuta udaljenosti od ostrva Kvale. U pitanju je otvorena laguna sa malom plažom, koja je uglavnom napuštena i kao iz raja. Tu još malo uživamo na plaži, sunčamo se, pravimo nezaboravne fotografije i vraćamo se nazad ka mestu polaska. Međutim, ovoga puta putujemo niz vetar i razapinjemo naša jedra! Putujemo kao što su mornari putovali vekovima – samo uz pomoć vetra, drveta i platna. Sada, kada je sve što se čuje razmicanje vode pod naletom pramca i mestimično zatezanje konopca, puštamo novonastalom miru da nas hipnotiše i tiho isprati do naše luke, gde se naša avantura završava. Cena izleta uključuje: organizovani prevoz po predviđenom itinereru, vožnja čamcem, oprema za snorkeling (maska sa disaljkom i peraja), degustacija voća, ručak i bezalkoholna pića (voda i sokovi), lokalnog vodiča na engleskom jeziku i usluge predstavnika našeg agencije.
Ostrvo Mnemba i Maasai pleme
Cena: 50,00 USD
Ostrvo Mnemba, nedavno proglašeno morskim rezervatom, koralni je atol, okružen grebenima i kristalno čistim Indijskim okeanom. Krećemo u avanturu i istraživanje interesantnig podvodnog sveta Zanzibara. Cena izleta uključuje: organizovani prevoz po predviđenom itineraru, usluge predstavnika naše agencije. Tanzanija je zemlja bogata sa više od 120 različitih plemena, a svako od njih ima svoje ciljeve, tradiciju i karakteristike. Posećujemo kulturno središte najpoznatijeg plemena Tanzanije – Maasai. Učimo o njihovoj tradiciji i specifičnom načinu života. Imamo priliku da uđemo u njihove autentične kuće, koje su građene od blata, drveta i kravlje balege. Zanimljiva je činjenica da žene grade svoje kuće nakon udaje. Muškarci plemena uče nas kako ručno zapaliti vatru koristeći samo drva, imamo priliku obući se u njihovu tradicionalnu odeću - šuku, a njihovi ratnici će nas naučiti kako se koristi luk i strela. Našu posetu završavamo tradicionalnim Maasai plesom, kojem se možemo pridružiti i osećati se kao deo plemena! Povratak u smeštaj i slobodan ostatak dana na plaži.
Jednodnevni izlet do NP Mikumi - avio
Cena: od 380,00 USD do 480,00 USD
Za sve one koji bi želeli da dožive pravu Tanzaniju i odu na safari, po čemu je ova zemlja poznata širom sveta, pripremili smo opciju za posetu NP Mikumi. Ukoliko ste spremni za avanturu, dane na plaži zamenićete neponovljivim i jedinstvenim iskustvom odlaska na afrički safari. Mikumi je četvrti po veličini nacionalni park u Tanzaniji. Mikumi je prirodno stanište žirafa, zebri, slonova, gnuova, leoparda, nilskih konja, hijena, krokodila i lavova. Jedinstveno iskustvo na ovom safariju nam pokazuje kako izgleda harmonija afričke divljine, koja nas uči krugu života i smrti i kako on u prirodi teče neraskidivo.
Cena izleta uključuje: transfer do aerodroma, povratnu avio kartu na relaciji Zanzibar - Mikumi - Zanzibar, vožnju džipovima , usluge vodiča na engleskom jeziku, ulaznice u NP, ručak i flaširanu vodu.
Važna napomena: prilikom rezervacije putovanja potrebno je prijaviti se na Mikumi safari, radi ograničenog broja mjesta u avionu.
Smeštaj
Sunset Kendwa - Standard soba ***
Sunset Kendwa 3* je hotel sa sa tri zvezdice po lokalnoj kategorizaciji. Hotel raspolaže dvokrevetnim sobama sa sopstvenim kupatilom. Pored klasičnih soba, hotel poseduje i bungalove. Bungalovi predstavljaju manje kuće, koje su građene od bambusa, drveta ili cigle. Svaki bungalov ima dva ili tri ležaja i sopstveno kupatilo. Nalazi se na Kendva plaži. Usluga je na bazi noćenja sa doručkom (kontinentalni doručak).
Lokalni transfer
Manje prevozno sredstvo za najčešće do 15 putnika. U zavisnosti od zemlje može biti manjeg ili većeg komfora.
Mesta Beograd
Beograd je glavni i najveći grad Republike Srbije te njeno političko, kulturno, znanstveno i ekonomsko središte. Nalazi se na ušću Save u Dunav, na mestu razgraničenja jugoistočne i srednje Evrope. Grad su osnovali Kelti u 3. veku pre n. e, pre nego što je postao rimsko naselje Singidunum.
Istanbul
Istanbul je najnaseljeniji je grad u Turskoj i privredno, kulturno i istorijsko središte zemlje. Grad ima više od 15 miliona stanovnika i sedmi je najveći grad na svetu i najveći grad u Evropi. Istanbul se smatra mostom između Istoka i Zapada, ujedno je i jedini grad na svetu koji se nalazi na dva kontinenta.
Kendva (Kendwa)
Kendwa je mesto na severu Zanzibara, oko 3 km južno od Nungvija. Kendwa je poznata po svojoj plaži sa finim belim peskom i tirkiznom bojom vode.
Nungvi (Nungwi)
Nungwi (ili Ras Nungwi) je mesto koje se nalazi na krajnjem severnom delu ostrva Zanzibar. Sa populacijom od oko 5.563 Nungwi je drugo ili treć e po veličini naselje na ostrvu. To je tradicionalno bio ribarsko selo i centar za izgradnju jedrenjaka, ali je sada popularna turistička destinacija, a njegove plaže našle su se na listi „100 najboljih plaža na svetu” 2014. godine. Zapadna obala Nungwija mnogo se promenila od devedesetih godina i sada je popularna turistička destinacija sa brojnim odmaralištima, restoranima, barovima, prodavnicama, itd.
Korisne informacije Tanzanija
1. OPŠTI PODACI:
Tanzanija
Glavni grad: Dodoma Površina: 945.087 km²
Broj stanovnika: 36.481.000 (2005)
Stanovništvo: 99% narodi afričkog porekla iz preko 130 plemena Jezik: swahili i engleski
Veroispovest: 30-40% hrišćani, 30-40% muslimani, ostatak pripadnici tradicionalnih religija. Lokalno vreme: UTC + 3
Osnivanje: 26. april 1964.
Nezavisnost: Tanganjika 1961, Zanzibar 1963. Valuta: tanzanijski šiling
*Zanzibar
Najveći grad: Stone Town Broj stanovnika: oko 800.000
Veroispovest: 99% muslimanskog stanovništva
2. VIZE:
Za ulazak na teritoriju Tanzanije (kojoj i ostrvo Zanzibar pripada) državljanima Republike Srbije su potrebne vize. Viza se dobija prilikom ulaska u zemlju (na aerodromu), i košta 50 dolara. Nije potrebno podnositi dokumentaciju, već samo popuniti formular i poneti fotografiju na beloj pozadini dimenzija 3,5 x 4,5. Što se fotografija tiče, nekada ih traže prilikom dobijanja vize, nekada ne, ali je bolje imati ih kod sebe za svaki slučaj. Viza se izdaje sa rokom važenja od 3 meseca. Kada se prelazi na Zanzibar (u turi Tanzanija i Zanzibar), u luci se prolazi pasoška kontrola i dobija viza za Zanzibar, bez doplate. Sve navedeno važi za državljane Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore, ali je neophodno proveriti vizni režim za Tanzaniju u matičnoj ambasadi.
Na teritoriji Tanzanije ne postoji ambasada Republike Srbije, već je odgovorna ambasada u Adis Abebi (Etiopija). Takođe ni Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Slovenija, nemaju svoje ambasade.
Sa sobom ponesite i kopiju pasoša (za svaki slučaj)
Može se dogoditi da Vam umesto plaćanja novčanicama, zatraže da vizu platite karticom (ovo se češće dešava ako putujete direktno na Zanzibar).
3. VREMENSKA ZONA je GMT +3, odnosno tokom zimskog računanja vremena razlika između Srbije i Tanzanije je 2h, a tokom letnjeg računanja je 1h, jer Tanzanija ne prelazi na letnje računanje vremena.
4. ZDRAVSTVENA SITUACIJA:
Voda nije za piće, koristi se isključivo flaširana i izbegava se led. Flaširana voda se koristi i za pranje zuba. Nijedna vakcina nije neophodna za ulazak u Tanzaniju.
Što se tiče lekova protiv malarije, nije neophodno uzimati, već se o vome konsultujte sa Vašim lekarom. Važno je da zante da lekovi ne štite 100% od malarije i mogu imati neželjena dejstva.
Od lekova sa sobom poneti lekove za redovnu terapiju ako je imate, probiotik, lekove za snižavanje temperature, protiv bolova, odnosno lekove koje generalno nosite sa sobom na putovanje. Ponesite obavezno i kremu za sunčanje i Autan.
Preporuka je da imate zdravstvenoosiguranje. Zdravstveno osiguranje možete uzeti u agenciji do 5 dana pred put. Za cenu osiguranja pozovite agenciju.
5. BEZBEDNOST:
Tanzanija i Zanzibar su bezbedne destinacije, ali ukoliko se pridržavate određenih pravila. Zanzibar je bezbedno ostrvo u toku dana, naročito na lokacijama koje su turistički aktivne. Noću je preporučljivo kretati se u grupi. Lokalci su izuzetno prijateljski nastrojeni prema turistima i vole da se druže i upoznaju nove ljude. Šta više, većina lokalaca je spremna da Vam sama pomogne oko bilo čega, ne tražeći zauzvrat ništa. Pažnju treba obratiti na ulične prodavce koji često mogu da budu naporni u želji da prodaju suvenire. U stanju su da neumorno prate turiste, što može nekome da bude neprijatno. Na Zanzibaru postoji Masai manjina, koja uglavnom drži do sebe i rade kao obezbeđenje pri hotelima i suvenirnicama. Pojedini lokalci su shvatili da je turistima interesantno ako se oblače kao Masai ratnici, i često pokušavaju da prodaju ilegalne supstance. Svako korišćenje opojnih supstanci je zakonski zabranjeno i treba izbegavati bilo kakve ponude. Vodite računa kad fotografišete, jer ukoliko želite da uslikate nekoga, morate obavezno pitati.
Ne preporučuje se da sami obilazite Dar es Salaam.
*Počev od 01.06.2019. svi putnici koji putuju u Tanzaniju ne smeju sa sobom imati bilo kakve plastične kese, jer se od ovog datuma primenjuju velike novčane kazne za kršenje ovog pravila. Korišćenje, proizvodnja ili unošenje plastičnih kesa je ilegalno. Savetuje se da svi posetioci izbegavaju pakovanje u bilo kakve plastične kese, kako u čekiranom, tako i u ručnom prtljagu. Proizvode koji su kupljeni na aerodromu i zapakovani u plastične kese, moraju se ukloniti pre ulaska u avion. Takođe, sve "zip kesice" koje putnici koriste za pakovanje tečnosti, ne smeju se uneti u Tanzaniju, i ukoliko su ih putnici koristili tokom letenja, moraju ostati u avionu. Molimo sve putnike da izbegavaju pakovanje ili nošenje bilo koje vrste plastičnih kesa na ovu destinaciju.
6. KLIMA
Klima u Tanzaniji i na Zanzibaru odlikuje se relativno visokim temperaturama (prosečna maksimalna dnevna je 28-33C, noćna oko 15-20C), vlažnost vazduha je visoka, a sunce je izuzetno jako jer se radi o područjima oko ekvatora. Temperatura može i pasti, tako da sa sobom obavezno ponestite odeću dugih rukava i nogavica.
Ukoliko putujete u periodu od oktobra do decembra i u periodu od marta do maja možete da očekujete kratkotrajne pljuskove, te Vam savetujemo da poneste kabanicu i kišobran. Ukoliko putujete u periodu od januara do marta i u periodu od maja do septembra, možete da očekujete suvu sezonu, ali nije na odmet da budete spremni i za iznenadnu kišu.
Plima i oseka na Zanzibaru– budite spremni da se naviknete na velike razlike između plime i oseke i to na celom ostrvu (pogotovo na jugu i istoku) i tokom cele godine. Na svakih 6 sati dolaziće do smenjivanja „low tide“ i „high tide“, pa treba znati da kada se povuče more, nažalost u to vreme nije moguće kupanje u njemu. Naravno, ovo vreme možete provesti u opuštanju u hotelu ili odlasku na nekiod izleta koji će Vam omogućiti da destinaciju upoznate i iz drugog, bližeg ugla.
7. HRANA:
Pijte isključivo flaširanu vodu i njom i perite zube, izbegavajte led a što se hrane tiče, možete jesti šta želite, samo kada jedete voće i povrće obavezno ih operite flaširanom vodom ili oljuštite. Hrana na Zanzibaru je bazirana na pirinču, začinima poput karija, muškatnog oraščića u kombinaciji sa mesom, ribom, hobotnicom i jastozima. Tradicionalna ishrana obuhvata piletinu, govedinu (u vidu roštilja ili gulaša), pirinač, povrće i voće, a na Zanzibaru i morske plodove i ribu. Ulična hrana se ne preporučuje (pre svega jer ovo nije područje sa tradicijom ulične hrane). Cene obroka na Zanzibaru mogu varirati, prosečna cena obroka u restoranu na Zanzibaru iznosi od 15-18$. Cene doručka su obično nešto jeftinije od ručka ili večere.
8. ODEĆA:
Od odeće je potrebna letnja, laganija garderoba, ali obavezno ponesite sa sobom nešto dugačkih rukava i nogavica pre svega zboga aviona ali i moguće je da temperatura opadne, pre svega noću i na Zanzibaru.
Dugi rukavi i nogavice preporučuju se i kao zaštita od komaraca.
Za izlet na Materuni vodopade ponesite udobnu obuću za treking kroz džunglu, kabanicu, pantalone, kupaći.
Za safari potrebna je odeća mirnih boja (izbegavajte tamne boje, crnu, tamno plavu, ali i fluorescentne boje), dugačkih nogavica i rukava jer temperatura može pasti i ispod 15C u
nacionalnim parkovima, šešir, kačket, naočare za sunce i maramu kojom možete spreičiti udisanje prašine.
Na Zanzibaru Vam je potrebna letnja garderoba i odeća za plažu, ali i nešto duže (zbog komaraca, odlaska na izlete i u selo, i obilazak Stone Town gde se morate pristojno obući, posebno za vreme Ramazana, jer se radi o mestu gde je većinsko stanovništvo islamske veroispovesti). Za izlet u Jozani šumu poželjno je da imate zatvorenu obuću ili nešto straije zbog terena kojim se krećemo. Za izlet na Blue safari poželjno je da imate nešto u čemu možete da hodate kroz vodu (zbog oštrih korala, algi, ježeva).
9. NOVAC:
Valuta koja je u opticaju je Tanzanijski šiling TZS. 1eur = 2320 TZS, 1$ = 2180 TZS.
Preporuka je da sa sobom nosite dolare, ali isključivo štampane 2006. godine i mlađe.
Bankomati postoje ali nisu lako dostupni. Kartice ne možete koristiti uvek. O pojedinostima posavetujte se sa Vašom bankom i obavezno prijavite odlazak u inostranstvo, kako Vam kartice ne bi bile blokirane.
U nekim slučajevima možete plaćati i u dolarima, ali spremite sitniji novac i jedan dolar će Vam računati oko 2000 TZS. Na pijacama, prodavnicama suvenira i kod uličnih prodavaca uvek se cenkajte, jer je to običaj.
Osim cenkanja običaj je skoro uvek i svima ostavljati bakšiš.
10. STRUJA, INTERNET I KOMUNIKACIJA:
Naše mreže u većini slučajeva rade na teritoriji Tanzanije, odnosno u većim gradovima. Na Zanzibaru postoji mogućnost da uopšte nećete imati mrežu. Svi smeštaji imaju wi-fi.
Što se tiče električne energije, napon je isti kao kod nas, ali su Vam potrebi adapteri za utičnice. Ulaz je kao za Veliku Britaniju (tri pljosnata).
Adaptere na samoj destinaciji ne možete nabaviti.
11. SUVENIRI:
Za početak moramo napomenuti da je zabranjeno iznošenje školjki, korala i minerala i drugih predmeta iz prirode.
Od suvenira preporučujemo: čuvene slike tehnike Tingatinga, tradicionalnu odeću i materijale, predmete i skulpture od drveta, kafu sa Kilimandžara, tradicionalnu muziku, nakit, predmete vezane za Maasai kulturu, začine sa Zanzibara...
12. DRUGE NAPOMENE:
Na Zanzibaru vodite računa o ježevima, meduzama i kokosovim orasima.
Ukoliko želite da rentirate vozilo ili motor na Zanzibaru potrebna vam je međunarodna vozačka dozvola ali i dozvola koju morate izvaditi na Zanzibaru, u nadležnoj policijskoj stanici, ili u Stone Town ako želite da vozite po celom ostrvu.
Na turi Tanzanija i Zanzibar postoji celodnevna vožna od Mošija do Dar es Salaam, koja traje oko 10 sati (zavisno od gužve, može trajati i do 12 sati). Vozimo se lokalnim autobusima.
Zanzibar
OPŠTE INFORMACIJE
* Republika Tanzanija
Tanzanija ili zvanično Ujedinjena Republika Tanzanija, je država u istočnoj Africi. Graniči se sa Kenijom i Ugandom na severu, Ruandom, Burundijem i DR Kongom na zapadu, Zambijom, Malavijem i Mozambikom na jugu, i Indijskim okeanom na istoku. Ime je dobila po Tanganjiki, kontinentalnom delu države, i ostrvu Zanzibar.
Površina: 947.303 km²
Broj stanovnika: 55.572.201
Glavni grad: Dodoma
Državno uređenje: Republika Tanzanija, nezavisnot stekla Tanganjika 1961.
Vremenska zona: GMT +3, odnosno tokom zimskog računanja vremena razlika između Srbije i Tanzanije je 2h, a tokom letnjeg računanja je 1h, jer Tanzanija ne prelazi na letnje računanje vremena.
*ZANZIBAR
Poznat kao tropski raj, ovo ostrvo, koje je deoTanzanije, predstavlja mnogo više od prelepih plaža i magične prirode. Zapravo, Zanzibar je arhipelag sačinjen od dva glavna ostrva – Unguja ( koje se naziva još i Zanzibar) i Pemba. Dopustite da šarm, izvrsna usluga i ljubaznost meštana Zanzibara inspirišu sva vaša čula i omoguće vam da stvorite uspomene koje ćete pamtiti celog života. Mirisi cimeta, karanfilića i muškatnog oraščića odvešće vas na putovanja kroz vekove – izdvojite slobodno vreme i krenite na začinske ture i otkrijte neke od najvećih tajni zanzibarskih specijaliteta. Istražite uske ulice Stone Town-a, kupujte od lokalaca i upoznajte njihovu kulturu i tradiciju .
Površina: 2.461 km²
Broj stanovnika: 1.504.000
Najveći grad: Stone Town
Državno uređenje: Republika Tanzanija, nezavisnost stekao Zanzibar 1963.
VIZE
Za ulazak na teritoriju Tanzanije (kojoj i ostrvo Zanzibar pripada) državljanima Republike Srbije su potrebne vize. Viza se dobija prilikom ulaska u zemlju (na aerodromu) i košta 50 dolara. Nije potrebno podnositi dokumentaciju, već samo popuniti formular i poneti fotografiju na beloj pozadini dimenzija 3,5 x 4,5. Što se fotografija tiče, nekada ih traže prilikom dobijanja vize, nekada ne, ali je bolje imati ih kod sebe za svaki slučaj. Viza se izdaje sa rokom važenja od 3 meseca. Kada se prelazi na Zanzibar (u turi Tanzanija i Zanzibar), u luci se prolazi pasoška kontrola i dobija viza za Zanzibar, bez doplate. Sve navedeno važi za državljane Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore, ali je neophodno proveriti vizni režim za Tanzaniju u matičnoj ambasadi.
Na teritoriji Tanzanije ne postoji ambasada Republike Srbije, već je odgovorna ambasada u Adis Abebi (Etiopija). Takođe ni Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Slovenija, nemaju svoje ambasade. Sa sobom ponesite i kopiju pasoša (za svaki slučaj). Može se dogoditi da Vam umesto plaćanja novčanicama, zatraže da vizu platite karticom (ovo se češće dešava ako putujete direktno na Zanzibar).
VAKCINACIJA
Ni jedna vakcina nije neophodna za ulazak u Tanzaniju. Ako na Zanzibar dolazite avionom, nije Vam potrebna žuta knjižica, niti bilo kakva vakcina. Takodje, nije obavezno piti nikakve lekove. Što se tiče lekova protiv malarije, nije neophodno uzimati, već se o ovome konsultujte sa Vašim lekarom. Važno je da znate da lekovi ne štite 100% od malarije i mogu imati neželjena dejstva. Od ostalih lekova sa sobom poneti redovnu terapiju ako je imate, probiotik, lekove za snižavanje temperature, protiv bolova, odnosno lekove koje generalno nosite sa sobom na putovanje. Ponesite obavezno i kremu za sunčanje i Autan.
ZDRAVSTVENA SITUACIJA
Voda nije za piće, koristi se isključivo flaširana i izbegava se led. Flaširana voda se koristi i za pranje zuba. Preporuka je da imate zdravstveno osiguranjekoje možete uzeti u agenciji do 5 dana pred put. Za cenu osiguranja pozovite agenciju.
PLIMA I OSEKA NA ZANZIBARU
Budite spremni da se naviknete na velike razlike između plime i oseke i to na celom ostrvu (pogotovo na jugu i istoku) i tokom cele godine. Na svakih 6 sati dolaziće do smenjivanja „low tide“ i „high tide“, pa treba znati da kada se povuče more, nažalost u to vreme nije moguće kupanje u njemu. Naravno, ovo vreme možete provesti u šetnji po okeanskom dnu, razgledanju školjki i morskih zvezda ili u opuštanju u hotelu, kao i odlasku na neki od izleta koji će Vam omogućiti da destinaciju upoznate i iz drugog ugla.
KLIMA
Zanzibar se nalazi u oblasti oko ekvatora, pa je na ovom ostrvu zastupljena ekvatorijalna klima, u kombinaciji sa tropskom. Odlikuje se relativno visokim temperaturama vazduha tokom čitave godine, vlažnost vazduha je visoka, a sunce je izuzetno jako jer se radi o područjima oko ekvatora. Prosečne dnevne temperature vazduha kreću se od 21°C (min.) do 33°C (max). Postoje dve kišne sezone: 1. duga kišna sezona- od marta do maja i 2.kraća kišna sezona- od novembra do decembra. U skladu sa tim, ukoliko putujete u periodu od oktobra do decembra i u periodu od marta do maja možete da očekujete kratkotrajne pljuskove, te savetujemo da poneste kabanicu i kišobran. Temperatura može tada i pasti, tako da sa sobom obavezno ponestite odeću dugih rukava i nogavica. Takodje, postoje dve suve sezone: 1. duga suva sezona traje od juna do oktobra i 2.druga suva sezona januar-februar.
Ukoliko putujete u periodu od januara do marta i u periodu od maja do septembra, možete da očekujete suvu sezonu, ali nije na odmet da budete spremni i za iznenadnu kišu. Kratke oluje praćene kišom moguće su u toku cele godine.
Zanzibar ima skoro 3000 sunčevih sati godišnje. Najveću osunčanost imaju januar i oktobar, dok je najveća oblačnost od marta do maja.
NAJBOLJE VREME ZA POSETU ZANZIBARA
1. Kraća suva sezona na Zanzibaru
JANUAR/ FEBRUAR
*ZANZIBAR
Poznat kao tropski raj, ovo ostrvo, koje je deoTanzanije, predstavlja mnogo više od prelepih plaža i magične prirode. Zapravo, Zanzibar je arhipelag sačinjen od dva glavna ostrva – Unguja ( koje se naziva još i Zanzibar) i Pemba. Dopustite da šarm, izvrsna usluga i ljubaznost meštana Zanzibara inspirišu sva vaša čula i omoguće vam da stvorite uspomene koje ćete pamtiti celog života. Mirisi cimeta, karanfilića i muškatnog oraščića odvešće vas na putovanja kroz vekove – izdvojite slobodno vreme i krenite na začinske ture i otkrijte neke od najvećih tajni zanzibarskih specijaliteta. Istražite uske ulice Stone Town-a, kupujte od lokalaca i upoznajte njihovu kulturu i tradiciju .
Površina: 2.461 km²
Broj stanovnika: 1.504.000
Najveći grad: Stone Town
Državno uređenje: Republika Tanzanija, nezavisnost stekao Zanzibar 1963.
VIZE
Za ulazak na teritoriju Tanzanije (kojoj i ostrvo Zanzibar pripada) državljanima Republike Srbije su potrebne vize. Viza se dobija prilikom ulaska u zemlju (na aerodromu) i košta 50 dolara. Nije potrebno podnositi dokumentaciju, već samo popuniti formular i poneti fotografiju na beloj pozadini dimenzija 3,5 x 4,5. Što se fotografija tiče, nekada ih traže prilikom dobijanja vize, nekada ne, ali je bolje imati ih kod sebe za svaki slučaj. Viza se izdaje sa rokom važenja od 3 meseca. Kada se prelazi na Zanzibar (u turi Tanzanija i Zanzibar), u luci se prolazi pasoška kontrola i dobija viza za Zanzibar, bez doplate. Sve navedeno važi za državljane Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore, ali je neophodno proveriti vizni režim za Tanzaniju u matičnoj ambasadi.
Na teritoriji Tanzanije ne postoji ambasada Republike Srbije, već je odgovorna ambasada u Adis Abebi (Etiopija). Takođe ni Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Slovenija, nemaju svoje ambasade. Sa sobom ponesite i kopiju pasoša (za svaki slučaj). Može se dogoditi da Vam umesto plaćanja novčanicama, zatraže da vizu platite karticom (ovo se češće dešava ako putujete direktno na Zanzibar).
VAKCINACIJA
Ni jedna vakcina nije neophodna za ulazak u Tanzaniju. Ako na Zanzibar dolazite avionom, nije Vam potrebna žuta knjižica, niti bilo kakva vakcina. Takodje, nije obavezno piti nikakve lekove. Što se tiče lekova protiv malarije, nije neophodno uzimati, već se o ovome konsultujte sa Vašim lekarom. Važno je da znate da lekovi ne štite 100% od malarije i mogu imati neželjena dejstva. Od ostalih lekova sa sobom poneti redovnu terapiju ako je imate, probiotik, lekove za snižavanje temperature, protiv bolova, odnosno lekove koje generalno nosite sa sobom na putovanje. Ponesite obavezno i kremu za sunčanje i Autan.
ZDRAVSTVENA SITUACIJA
Voda nije za piće, koristi se isključivo flaširana i izbegava se led. Flaširana voda se koristi i za pranje zuba. Preporuka je da imate zdravstveno osiguranjekoje možete uzeti u agenciji do 5 dana pred put. Za cenu osiguranja pozovite agenciju.
PLIMA I OSEKA NA ZANZIBARU
Budite spremni da se naviknete na velike razlike između plime i oseke i to na celom ostrvu (pogotovo na jugu i istoku) i tokom cele godine. Na svakih 6 sati dolaziće do smenjivanja „low tide“ i „high tide“, pa treba znati da kada se povuče more, nažalost u to vreme nije moguće kupanje u njemu. Naravno, ovo vreme možete provesti u šetnji po okeanskom dnu, razgledanju školjki i morskih zvezda ili u opuštanju u hotelu, kao i odlasku na neki od izleta koji će Vam omogućiti da destinaciju upoznate i iz drugog ugla.
KLIMA
Zanzibar se nalazi u oblasti oko ekvatora, pa je na ovom ostrvu zastupljena ekvatorijalna klima, u kombinaciji sa tropskom. Odlikuje se relativno visokim temperaturama vazduha tokom čitave godine, vlažnost vazduha je visoka, a sunce je izuzetno jako jer se radi o područjima oko ekvatora. Prosečne dnevne temperature vazduha kreću se od 21°C (min.) do 33°C (max). Postoje dve kišne sezone: 1. duga kišna sezona- od marta do maja i 2.kraća kišna sezona- od novembra do decembra. U skladu sa tim, ukoliko putujete u periodu od oktobra do decembra i u periodu od marta do maja možete da očekujete kratkotrajne pljuskove, te savetujemo da poneste kabanicu i kišobran. Temperatura može tada i pasti, tako da sa sobom obavezno ponestite odeću dugih rukava i nogavica. Takodje, postoje dve suve sezone: 1. duga suva sezona traje od juna do oktobra i 2.druga suva sezona januar-februar.
Ukoliko putujete u periodu od januara do marta i u periodu od maja do septembra, možete da očekujete suvu sezonu, ali nije na odmet da budete spremni i za iznenadnu kišu. Kratke oluje praćene kišom moguće su u toku cele godine.
Zanzibar ima skoro 3000 sunčevih sati godišnje. Najveću osunčanost imaju januar i oktobar, dok je najveća oblačnost od marta do maja.
NAJBOLJE VREME ZA POSETU ZANZIBARA
1. Kraća suva sezona na Zanzibaru
JANUAR/ FEBRUAR
U januaru prosečna temperature vazduha iznosi 28,8°C. Tokom noći temperature mogu pasti do 21°C. Temperatura vode je takodje visoka i iznosi 28,5°C. Takodje,januar je mesec sa najvećom insolacijom od 9 h dnevno. Najveće dnevne temperature dostižu I do 35°C zbog čega je januar jedan od najtoplijih meseci. Cene smeštaja u ovom periodu su nešto veće zbog novogodišnjih i božićnih praznika, kao i toplog i suvog vremena koje je tada na Zanzibaru.
Februar je najtopliji mesec u godini sa prosečnom temperaturom od 29°C.
2. Duga kišna sezona na Zanzibaru
MART/ APRIL/ MAJ
U martu je voda 30°C i najtoplija je za kupanje, mada je generalno more toplo tokom cele godine.
Insolacija na Zanzibaru je ravnomerno rasporedjena i visoka tokom cele godine, osim u sezoni dugih kiša, od marta do maja, gde oblačnost i pljuskovi mogu potrajati malo duže.
April i maj su meseci sa najvećom količinom padavina u toku godine. Ipak, to su sve kratkotrajni pljuskovi i temperature su i dalje visoke, kako vazduha tako i mora te je moguće kupanje jer temperature vazduha dostižu i do 30°C.
U ovom periodu nema toliko turista i gužve kao u januaru i februaru, tako da je idealno vreme za posetu ukoliko želite da cela plaza bude vasa i ako ne volite gužve.
3. Duga suva sezona na Zanzibaru
JUN/ JUL/ AVGUST/ SEPTEMBAR/ OKTOBAR
Najbolje vreme za posetu Zanzibaru je za vreme duge suve sezone od juna do septembra, što je svakako veoma popularno vreme za putovanje jer se poklapa sa našom sezonom letnjih godišnjih odmora. U ovom period temperature se kreću od 28°C do 34°C.Tada su i cene smeštaja najviše u sezoni i najveći broj posetilaca beleži se upravo u ovom period.
Jun je početak duge suve sezone, kada je pretežnosunčano i uglavnom bez padavina. Prosečne temperature dostižu do 28°C, a noći su takodje tople i prijatne.
Jul je mesecgodišnjih odmora i početak vrhunca sezone na Zanzibaru.S obzirom na to, neophodno je rezervisati smeštaj unapred. Tokom ovog meseca duva blagi povetarac s juga te su temperature prijatne i ne osećau se toliko tropske vrućine.
Avgust je mesec sa najmanje oblačnosti, kada je nebo pretežno vedro. Takodje, to je mesec sa najmanjom količinom padavina. Kada se to sve iskombinuje, dolazimo do zaključka da je avgust idealan mesec za posetu Zanzibara.
Septembar je pretposlednji mesec suve sezone i poslednji mesec sezone godišnjih odmora. Nešto susmanjene gužve zbog početka školske godine, a vreme je i dalje toplo i suvo tako da je septembar idealan za posetu Zanzibaru.
Oktobar je idiličan mesec za boravak na ovom tropskom ostrvu, kada duva blagi južni povetarac, nebo je bez oblaka a more mirno.
4. Kraća kišna sezona na Zanzibaru
NOVEMBAR/ DECEMBAR
U ovom periodu nebo je pretežno vedro i oblačnost je manje nego tokom duge kišne sezone.
Novembar je mesec kada kreće kraća kišna sezona na Zanzibaru. I tokom ovog meseca mogući su kratkotrajni pljuskovi praćeni olujama. Dnevne temperature vazduha su oko 30°C, a noćne oko 22°C.
Decembar je nepredvidiv mesec u kome su u prvoj polovini moguće povremene kratkotrajne oluje. Druga polovina decembra, oko božićnih praznika je sa nešto više sunca i temperature mogu porasti i do 35°C.
BEZBEDNOST
Tanzanija i Zanzibar su bezbedne destinacije, ali ukoliko se pridržavate određenih pravila. Zanzibar je bezbedno ostrvo u toku dana, naročito na lokacijama koje su turistički aktivne. Noću je preporučljivo kretati se u grupi. Lokalci su izuzetno prijateljski nastrojeni prema turistima i vole da se druže i upoznaju nove ljude. Šta više, većina lokalaca je spremna da Vam sama pomogne oko bilo čega, ne tražeći zauzvrat ništa. Pažnju treba obratiti na ulične prodavce koji često mogu da budu naporni u želji da prodaju suvenire. U stanju su da neumorno prate turiste, što može nekome da bude neprijatno. Na Zanzibaru postoji Masai manjina, koja uglavnom drži do sebe i rade kao obezbeđenje pri hotelima i suvenirnicama. Pojedini lokalci su shvatili da je turistima interesantno ako se oblače kao Masai ratnici, i često pokušavaju da prodaju ilegalne supstance. Svako korišćenje opojnih supstanci je zakonski zabranjeno i treba izbegavati bilo kakve ponude. Vodite računa kad fotografišete, jer ukoliko želite da uslikate nekoga, morate obavezno pitati. Ne preporučuje se da sami obilazite Dar es Salaam.
HRANA
Pijte isključivo flaširanu vodu i njom i perite zube, izbegavajte led a što se hrane tiče, možete jesti šta želite, samo kada jedete voće i povrće obavezno ih operite flaširanom vodom ili oljuštite. Hrana na Zanzibaru je bazirana na pirinču, začinima poput karija, muškatnog oraščića u kombinaciji sa mesom, ribom, hobotnicom i jastozima.
Tradicionalna ishrana obuhvata piletinu, govedinu (u vidu roštilja ili gulaša), pirinač, povrće i voće, a na Zanzibaru i morske plodove i ribu. Ulična hrana se ne preporučuje (pre svega jer ovo nije područje sa tradicijom ulične hrane). Cene obroka na Zanzibaru mogu varirati, a prosečna cena u restoranima iznosi od 15-18$. Cene doručka su obično nešto jeftinije od ručka ili večere.
ODEĆA
Na Zanzibaru Vam je potrebna letnja, laganija garderoba i odeća za plažu, ali i nešto duže (zbog komaraca, odlaska na izlete i u selo, i obilazak Stone Town gde se morate pristojno obući, posebno za vreme Ramazana, jer se radi o mestu gde je većinsko stanovništvo islamske veroispovesti). Za izlet u Jozani šumu poželjno je da imate zatvorenu obuću ili nešto straije zbog terena kojim se krećemo. Za izlet na Blue safari poželjno je da imate nešto u čemu možete da hodate kroz vodu (zbog oštrih korala, algi, ježeva).
Za safari potrebna je odeća mirnih boja (izbegavajte tamne boje, crnu, tamno plavu, ali i fluorescentne boje), dugačkih nogavica i rukava jer temperatura može pasti i ispod 15C u nacionalnim parkovima, šešir, kačket, naočare za sunce i maramu kojom možete spreičiti udisanje prašine.
NOVAC
Zvanična valuta je tanzanijski šiling - TZS. Odnos lokalne valute u odnosu na dolare i eure je 1 € = 2320 TZS, 1$ = 2180 TZS. Preporuka je da sa sobom nosite dolare, ali isključivo štampane 2006. godine i mlađe. Bankomati postoje ali nisu lako dostupni. Kartice ne možete koristiti uvek. O pojedinostima posavetujte se sa Vašom bankom i obavezno prijavite odlazak u inostranstvo, kako Vam kartice ne bi bile blokirane. U nekim slučajevima možete plaćati i u dolarima, ali spremite sitniji novac i jedan dolar će Vam računati oko 2000 TZS. Na pijacama, prodavnicama suvenira i kod uličnih prodavaca uvek se cenkajte, jer je to običaj. Takodje, Zanzibar je jedno od onih mesta gde se podrazumeva da se mora ostaviti bakšiš kada vam se pruža neka usluga. Ako to ne učinite smatraće vas nekulturnim i sledeći put ćete dobiti niži kvalitet usluge. Visina bakšiša obično zavisi od same usluge, ali se kreću otprilike ovako:
od 5 do 10$ dnevno bakšiša za lokalnog vodiča, 1$ za nosača torbi, 10% od ukupne porudžbine u restoranima za konobare, 1$ dnevno za spremačice.
STRUJA, INTERNET I KOMUNIKACIJA
Naše mreže u većini slučajeva rade na teritoriji Tanzanije, odnosno u većim gradovima. Na Zanzibaru postoji mogućnost da uopšte nećete imati mrežu. Svi smeštaji imaju wi-fi. Što se tiče električne energije, napon je isti kao kod nas, ali su Vam potrebi adapteri za utičnice. Ulaz je kao za Veliku Britaniju (tri pljosnata). Adaptere na samoj destinaciji ne možete nabaviti.
SUVENIRI
Za početak moramo napomenuti da je zabranjeno iznošenje školjki, korala i minerala i drugih predmeta iz prirode. Od suvenira preporučujemo: čuvene slike tehnike Tingatinga, tradicionalnu odeću i materijale, predmete i skulpture od drveta, kafu sa Kilimandžara, tradicionalnu muziku, nakit, predmete vezane za Maasai kulturu, začine sa Zanzibara...
DRUGE NAPOMENE
Počev od 01.06.2019. svi putnici koji putuju u Tanzaniju ne smeju sa sobom imati bilo kakve plastične kese, jer se od ovog datuma primenjujuvelike novčane kazne za kršenje ovog pravila. Korišćenje, proizvodnja ili unošenje plastičnih kesa je ilegalno. Savetuje se da svi posetioci izbegavaju pakovanje u bilo kakve plastične kese, kako u čekiranom, tako i u ručnom prtljagu. Proizvode koji su kupljeni na aerodromu i zapakovani u plastične kese, moraju se ukloniti pre ulaska u avion. Takođe, sve "zip kesice" koje putnici koriste za pakovanje tečnosti, ne smeju se uneti u Tanzaniju, i ukoliko su ih putnici koristili tokom letenja, moraju ostati u avionu. Molimo sve putnike da izbegavaju pakovanje ili nošenje bilo koje vrste plastičnih kesa na ovu destinaciju.
Ukoliko želite da rentirate vozilo ili motor na Zanzibaru potrebna vam je međunarodna vozačka dozvola ali i dozvola koju morate izvaditi na Zanzibaru, u nadležnoj policijskoj stanici, ili u Stone Town ako želite da vozite po celom ostrvu.žve, može trajati i do 12 sati). Vozimo se lokalnim autobusima.
Važne napomene NAPOMENE:
Opšte napomene:
Organizator putovanja je JUNGLE TRIBE sa licencom OTP 32/2023, kategorije A.
Prilikom prijave potrebno je dostaviti kopiju pasoša/podatke pasoša sa kojim će putnik putovati na samo putovanje. Obavezno je da putnik proveri trajanje i ispravnost putnog dokumenta, kao i broj slobodnih stranica potrebnih za putovanje.
Svi pasoši moraju imati rok važenja minimum 180 dana (6 meseci) od dana povratka u zemlju.
Organizator putovanja zadržava pravo promena pojedinih sadržaja u programu usled vanrednih okolnosti i stvari koje agencija ne može predvideti, u vreme zaključenja ugovora.
Organizator putovanja nije ovlašćen i ne ceni valjanost putnih i drugih isprava. Za sve informacije date usmenim putem agencija ne snosi odgovornost.
Potpisnik Ugovora o putovanju ili predstavnik grupe putnika obavezan je da sve putnike upozna sa ugovorenim programom putovanja, uslovima plaćanja i viziranja i OPŠTIM USLOVIMA PUTOVANJA JUNGLE TRIBE-a.
Putnici su dužni da dva dana pred put provere tačno vreme i mesto polaska grupe.
Putnik je dužan da se sam upozna sa pravilima ponašanja zemlje u koju putuje i da poštuje važeće zakonske carinske propise. U prevoznim sredstvima je najstrože zabranjeno pušenje, konzumiranje alkohola i opojnih sredstava.
Putnici su dužni da, u autobusu i drugim prevoznim sredstvima kojima se vrši transfer, ostanu na svojim mestima, i ne smeju ih napuštati na mestima koja nisu predviđena za pauze (granice, ček point stanice, naplatne rampe itd). U slučaju da putnik napusti vozilo bez prethodnog dogovora sa predstavnikom agencije, sam snosi sve eventualne troškove i posledice.
Putnik koji svojim neadekvatnim ponašanjem uznemirava druge putnike ili ometa vozače i pratioca u poslu, biće odmah isključen sa putovanja i sva odgovornost prelazi na njega bez prava na žalbu i povraćaj novca.
Putnik je dužan da poštuje satnicu određenu od strane predstavnika agencije na putovanju, u suprotnom predstavnik agencije ima pravo da putnika isključi sa putovanja.
U turističkim autobusima nije moguća upotreba toaleta; u skladu sa planom i programom puta pauze se prave na 3-4 sata (u zavisnosti od lokacije i opremljenosti benzinske stanice) koje putnici mogu iskoristiti za upotrebu toaleta.
Agencija određuje raspored sedenja, mesto polaska, mesta za pauzu i dužinu iste; uplatom prevoza, putnik prihvata sve gore navedeno, bez prava na prigovor i žalbu. Aranžman je rađen na bazi od minumum 10 putnika za daleka putovanja i 50 putnika za evropska putovanja.
U slučaju nedovoljnog broja putnika za relizaciju aranžmana ili drugih objektivnih okolnosti, organizator putovanja obaveštava putnike o otkazu aranžmana najkasnije 10 dana pre datuma polaska za daleka putovanja i 5 dana pre datuma polaska za evropska putovanja.
Kod aranžmana koji uključuju prevoz avionom, nakon kupovine avio karata nemoguće je refundiranje istih i u tom slučaju važe uslovi avio kompanija.
Kod aranžmana koji uključuju prevoz low cost avio kompanija, u slučaju odlaganja leta, otkaza ili gubitka konekcije putnici su dužni da sami plate novonastale troškove i agencija ne može da utiče na okolnosti koje su van njenog dometa.
Cene low cost aranžmana podložne su promenama i po uplati avansa se proveravaju tarife i putniku se potvrđuje cena aranžmana. Agencija ne snosi odgovornost usled promena avio konekcija od strane avio kompanije.
Satnice letova navedene u planu i programu ili dobijene od strane agencije podložne su promeni i isključivo zavise od avio kompanije. Agencija zadržava pravo odabira prevoznog sredstva za transfere i vrši ih do smeštaja ukoliko je to fizički moguće.
Za sve ponuđene ili dostupne opcione doplate u vezi sa planom i programom puta ili smeštajem, potrebno je izjasniti se prilikom prijave za putovanje.
Ukoliko neki putnik sam odluči da promeni deo plana i programa puta, agencija nema odgovornost da tom putniku obezbedi transfer/raniji ili kasniji check in ili check out u smeštaj/drugačija noćenja u smeštajima, od onoga što je predviđeno planom i programom puta.
Maloletni putnici prilikom putovanja moraju imati overenu saglasnost roditelja.
Zbog poštovanja satnica predviđenih programom putovanja, kao i poštovanja vremena ostalih putnika iz grupe, ne postoji mogućnost zadržavanja na granici koja predstavlja izlazak iz Evropske Unije, radi overe računa i povraćaja poreza iz Evropske Unije (TAX FREE)
Naša preporuka je da povedete računa na Vašem putovanju o ličnim dokumentima i novcu.
Za ovaj aranžman primenjuju se OPŠTI USLOVI PUTOVANJA usklađeni sa YUTA standardom.
Putnici koji ne izmire dugovanja i ne uplate putovanje do krajnjeg roka naznacenog u planu i programu i koji ne obaveste agenciju na bilo koji pismeni nacin u roku od 24 sata od datuma isteka roka placanja, bice tretirani kao da su odustali od putovanja
Putnicima se preporučuje da uplate osiguranje od otkaza aranžmana.
U okviru razgledanja gradova navedenih u programu putovanja, nisu predviđene posete ni obilasci enterijera javnih građevina, institucija i spomenika kulture, osim kada je to predviđeno i istaknuto programom putovanja.
Obilazak gradova u okviru programa putovanja je moguće realizovati pešaka, privatnim prevozom, gradskim prevozom ili bilo kojim drugim sredstvom.
Putnicima kojima imaju za cilj posete muzejima i galerijama, preporučuje se da unapred provere radno vreme istih i da željene posete usklade sa slobodnim vremenom.
Putnici su dužni da vode računa o svojim putnim ispravama, novcu i stvarima u toku trajanja aranžmana. Ostavljanje vrednih stvari u prevoznim sredstvima i u hotelskim sobama nije preporučljivo, jer ni organizator putovanja, niti prevoznik, niti hotel ne odgovara za iste! U slučaju krađe (gubitka ličnih stvari), putnik može zatražiti nadoknadu štete samo za svoje osigurane stvari kod ovlašćenih osiguravajućih kuća. Organizator putovanja ne može odgovarati, niti se organizatoru putovanja pišu prigovori i žalbe vezani za krađe i nepredviđene okolnosti.
Maloletnoj deci koja putuju bez jednog roditelja potrebna je saglasnost drugog roditelja za prelazak granice ili ukoliko putuju bez pratnje roditelja moraju imati punoletnog pratioca i overenu saglasnost oba roditelja pri prelasku granice. Izjava saglasnosti roditelja mora biti overena kod notara.
Bezbednost lica i putnika, kao i zdravstveno stanje u kom se putnik nalazi je potpuno lična i stvar je lične odgovornosti. Svi putnici moraju biti svesni zdravstvene i bezbednosne situacije zemalja u koje putuju.
Za ovo putovanje postoji poseban uslov putovanja, gde svi putnici svojom uplatom aranzmana potvrđuju da su saglasni sa istim. Avio karte se obično kupuju nekoliko meseci unapred i ukoliko putnik nakon prijave i uplate otkaže putovanje, dužan je da plati troškove avio karte u skladu sa uslovima avio kompanije. Gore pomenuta obaveza je istaknuta u zakonu kod člana 71. ako lice kome je poverena usluga prevoza zahteva naknadu za promenu imena putnika ili poništavanje karte i izdavanje nove, organizator putovanja ima pravo i na naknadu tih troškova.
Napomene u vezi sa smeštajem:
Organizator putovanja, JUNGLE TRIBE, zadržava pravo rasporeda po sobama, u skladu sa strukturom soba smeštajnog objekta; ukoliko postoji mogućnost, agencija se trudi da izađe u susret željama putnika (molimo Vas za razumevanje, budući da je ovo putovanje zamišljeno kao dobra zabava i avantura).
U smeštajne objekte se ulazi prvog dana boravka u skladu sa pravilima tog smeštajnog objekta. Najčešće je check-in u popodnevnim časovima (14h ili 15h), a check-out je poslednjeg dana boravka najčešće do 10h ili 11h.
Opisi smeštajnih objekata su informativnog karaktera.
Neki od dopunskih sadržaja smeštajnih objekta su dostupni uz doplatu. Postoji mogućnost odstupanja i promena oko dostupnosti nekih sadržaja, jer isključivo zavise od smeštajnih objekata (npr. sef, parking, mini-bar, TV, klima uređaj...)
Putnik je dužan da poštuje pravila smeštajnog objekta i sam snosi odgovornost usled sankcionisanja od strane osoblja smeštajnog objekta. U nekim smeštajima Azije, Afrike i Latinske Amerike nema vruće vode.
Smeštajni kapaciteti vrše smeštaj putnika i određuju raspored i tip soba prema svojoj raspoloživosti u datom trenutku. Agencija nije u mogućnosti da klijentima potvrdi da li će kreveti biti twin (razdvojeni) ili double (veliki francuski ležaj), kao ni spratnost u samom smeštaju, osim ukoliko to nije posebno naznačeno Ugovorom. Klijent je uplatom aranžmana saglasan sa tom činjenicom i uslovima smeštaja bez prava na žalbu.
Putnici koji putuju sami u nekim programima imaju mogućnost da uz doplatu budu sami u jednokrevetnoj sobi. Ukoliko putnik želi da se spoji sa nekim drugim putnikom iz grupe i ne želi da plaća doplatu, prihvata da se spoji sa bilo kojom osobom iz grupe, bez obzira na godine i pol saputnika. U tim situacijama, agencija apsolutno ne odgovara za bilo kakve eventualne neprijatnosti ili neslaganja koje putnici mogu da imaju na putu.
Napomene u vezi sa fakultativnim izletima:
Fakultativni izleti nisu obavezni deo putovanja, i za fakultativne izlete nije obezbeđena zaštita u pogledu garancija putovanja.
Termini i cene fakultativnih izleta su promenljivi i zavise od slobodnih termina po lokalitetima, broja prijavljenih putnika i objektivnih okolnosti.
Fakultativni izleti se realizuju od strane lokalnih agencija i Jungle Tribe nije u mogućnosti da utiče na stvari Van dometa agencije vezane za samu realizaciju izleta. Fakultativne izlete vode lokalni vodiči na samim lokalitetima na engleskom jeziku. Uplatom izleta putnik prihvata sve uslove lokalne agencije bez prava na žalbu.
Agencija ne može uticati na dužinu trajanja putovanja do lokaliteta, vremena polaska, povratka ili obilazaka kao ni stručnost lokalnih vodiča.
Prilikom uplate fakultativnog izleta, putnik prihvata uslove lokalne agencije, organizatora fakultativnog izleta, i dužan je da o uslovima obavesti saputnike za koje uplaćuje izlet. Bilo kakve naknadne izmene, promene i odustajanja od izleta nakon uplate, nisu moguća, niti je moguće u bilo kojim okolnostima refundirati uplaćeni novac.
Molimo sve putnike da se pre uplate fakultativnog izleta upoznaju sa predviđenim itinerarom i uslovima fakultativnog izleta.
Napomene u vezi sa vizama:
Putnici su u obavezi da se upoznaju sa viznim režimom države u koju putuju.
Pojedine ambasade zahtevaju lično prisustvo putnika prilikom viziranja i putnici su dužni da pravila ambasade ispoštuju.
Putnici su dužni da dokumenta za viziranje dostave najkasnije mesec dana pre putovanja, a ukoliko ih ne dostave u navedenom roku, dužni su da sami obezbede vize za putovanje.
Putnici koji ne poseduju nove biometrijske pasoše Republike Srbije dužni su da se sami upoznaju sa viznim režimom države u koju putuju i da sami obezbede vize za putovanje.
Agencija ne garantuje dobijanje vize i nije ovlašćena da utvrđuje validnost dokumenata. U slučaju nedobijanja vize agencija ne snosi odgovornost.
ZA DETALJNIJE INFORMACIJE KONTAKTIRAJTE NAS PUTEM MAILA ILI TELEFONOM
avionom cena jeftino destinacija obilasci sajamski popust first minute last minute popusti povoljno ponuda aranžmani akcija zanzibar
Obaveštenje: Sve informacije na sajtu turističke agencije Living & Travel su informativnog karaktera. U cilju potpune pouzdanosti molimo Vas da informacije proverite direktno u agenciji. Hvala na razumevanju.